tisdag 31 oktober 2023

Smögen - off season.


Från Malmön åker vi mot Smögen, denna västkustmetropol som är full med turister sommartid. När vi nu åker över den häftiga Smögenbron är parkeringen vid ICA nästan tom och ställplatsen bredvid var helt tom. På sommaren kostar det 38 kr/tim att parkera på orten och fram till 31 augusti är det förbjudet att övernatta på parkeringar. Så här års är det däremot gratis att övernatta på de flesta parkeringar så vi väljer parkeringen vid bron ut till Kleven som nattplats. En tysk husbil står här när vi kommer men fram emot kvällen blir vi själva här. Här står vi ganska skyddat och utsikten består av en rejäl granitvägg.



Här har vi bara ett par hundra meter till vad vi tror är Sveriges mest fotograferade fiskebodar och trappan ner till Smögenbryggan.


Naturligtvis tar vi oss en promenad längs den så gott som öde bryggan.



Vi går bort till Göstas Fisk som har året runt öppet både vad gäller restaurang och affär. Vi går in och tittar på alla godsaker. Humrarna, både de kokta och levande fick stanna kvar men räkor, några kräftor, en baguette och lite aioli fick följa med hem till husbilen. Det blev ytterligare en innekväll medan vindarna ruskade i Laikan. 






Efter en natt där vi sov så gott och en rejäl frukost lockade en kortare vandringsled på Kleven. Den började precis på andra sidan bron. Vi bodde alltså vid P på kartan.


När vi passerat mellan klipporna kommer vi först till Lindstedts myr. Det här var från början en oansenlig vattensamling, men efter uppdämning blev den betydligt större. Meningen var att man vintertid skulle kunna såga upp isblock till fiskets behov. Det här var åren 1940-1960 när vintrarna var kalla och somrarna varma. Under den här tiden var många båtar från Sotenäset involverade i sillfisket på Fladen grund och det gick åt mängder med is. Isen kunde lagras i en lagerbyggnad och höll sig till fram emot sommaren.



Leden var bra uppmärkt och på ställen där det varit svårt att ta sig fram var det byggt broar, spångar och trappor.



Det gick också att göra en avstickare upp till Klevhuvudet. Här hade vi en fin utsikt mot Hållö och fyren där ute.



Det blev en fin promenad och trots att jag tillbringat så många somrar ute i Kungshamn och då alltid besökt Smögen var Kleven i princip en vit fläck på kartan. Vyerna var så fina och visst kan vi tänka oss en promenad här ute en fin sommarkväll.




När vi kommer tillbaka till husbilen och ska börja åka hemåt har vi ytterligare ett stopp kvar. På väg mot bron stannar vi vid Rutans Delikatesser, en fabriksförsäljning med diverse godsaker. Vi har hört att de säljer goda frysta fiskbiffar och vi köpte två olika varianter av "Havets Wallenbergare". Dessutom fick fyra rejäla bitar torskrygg följa med. Det gick ju bra att handla frysvaror nu när vi hade husbilen med oss.




På hemvägen blev det ytterligare ett stopp på en plats vi tänkt besöka i flera år men det känns som om det stoppet behöver få ett eget inlägg. 


18 kommentarer:

  1. Vi pratade om Smögen i somras men valde bort det på grund av alla turister. Jag tror att ni gjorde ett klokt val att åka dit när säsongen var över. Naturen är ju fantastiskt fin även om vädret kanske inte var kanon hela tiden. Ni blev i alla fall inte utan lite godsaker att äta. Jag är så glad för Fiskhuset nere i vår hamn. Där blir man aldrig besviken oavsett vad man väljer.

    Önskar en fin tisdag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har ju tillbringat många somrar i Kungshamn och då också besökt Smögen men visst är det ett elände att hitta parkering och annat. September är väl egentligen en underbar bonusmånad här ute när vädret ofta är fint. Nu var vi inte hemma då då det här blev riktigt bra. Vad härligt att ni har en bra fiskbutik. Även om vi har en ok fiskdisk på vårt COOP går det inte att jämföra med de här läckerheterna.

      Radera
    2. Hej, jag heter Theresa Williams. Efter att ha haft ett förhållande med Anderson i flera år gjorde han slut med mig. Jag gjorde allt jag kunde för att få honom tillbaka, men allt var förgäves. Jag ville ha honom tillbaka så mycket på grund av den kärlek jag har för honom. Jag bad honom med allt, jag gav löften, men han vägrade. Jag förklarade mitt problem för min vän och hon föreslog att jag hellre borde kontakta en trollkarl som kunde hjälpa mig att kasta en trollformel för att få honom tillbaka, men jag är den typen som aldrig tror på trollformler. Jag hade inget annat val än att prova. Jag mailade trollkarlen och han sa att det inte fanns några problem, att allt skulle vara okej inom tre dagar, att mitt ex skulle komma tillbaka till mig inom tre dagar. Han kastade trollformeln och överraskande nog, den andra dagen, var det runt 16.00. Mitt ex ringde mig, jag blev så förvånad, jag svarade och allt han sa var att han var så ledsen för allt som hänt, att han ville att jag skulle återvända till honom, att han älskar mig så mycket. Jag var så glad och gick till honom. Det var så vi började leva lyckligt tillsammans igen. Sedan dess har jag lovat att alla jag känner som har problem i min relation, skulle jag hjälpa till genom att hänvisa dem till den enda riktiga och kraftfulla trollkarlen som hjälpt mig med mitt eget problem. Hans e-postadress är: {drogunduspellcaster@gmail.com}, du kan maila honom om du behöver hans hjälp i din relation eller i något annat fall.

      1) Kärleksformler
      2) Lösning och botemedel mot alla sjukdomar
      3) Örtbotemedel mot alla sjukdomar/lidelser
      4) Äktenskapsformler
      5) Graviditetsformel
      6) Uppbrottsformler
      7) Dödsformel
      8.) Du vill bli befordrad i ditt ämbete
      9) Vill tillfredsställa din älskare
      10) Lotteri
      Kontakta den här fantastiska mannen om du har några problem för en varaktig lösning
      genom {drogunduspellcaster@gmail.com}

      Radera
  2. Det var väl en härlig avslutning på säsongen, dit vill jag också åka, ser så härligt ut med klipporna.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det blev några riktigt fina dagar så nu ska vi bara fixa det sista med Laikan innan det blir färd till vinteridet.

      Radera
  3. Trots att det ser maximalt idylliskt ut på alla de vackra korten, har vi svårt att ta in Bohuslän i våra hjärtan. Vi sa när vi lämnade Fiskebäckskil, för snart en månad sedan, hit vill vi inte åka med bussen. Jag tror att det är en föresats om trängsel och förbudsskyltar som skapat detta. Dessutom ogillar vi generellt alla småvägar, som det oftast är från stora vägen ut till öarna. Fotö var ett undantag, det gillade vi, men Hönö var bara en asfalterad plan för "parkering" och inget mysigt alls, men däremot fanns bageri och restauranger.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hos oss har Bohuslän istället en stor plats i våra hjärtan och vi återvänder gärna några gånger om året. Visst är det svårt med plats ibland och trånga, smala vägar men vi gillar det ändå även om vi undviker högsäsongen.

      Radera
  4. Vilka fantastiska bilder ni bjuder på. De där faten med kräftor och annat gott, ser fantastiskt ut....nästan så tandvattnet börjar rinna. Den leden ni gick hade jag också gärna gått ....om jag orkat, älskar dessa klippor. Smögen var säkert 10-13 år sedan vi besökte och att åka dit på sommaren är ju inte att tänka på, men kanske på våren när vi kommer hem. Ja nu åker väl er husbil in i vinteride. Ha de gott!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Vi kan rekommendera ett besök där till våren. Från parkeringen där vi stod var det mycket lättgånget och bara några hundra meter till fina granithällar och utsikter så vill ni inte behöver ni inte gå längre.
      Vi hoppas få in Laikan i vinteridet innan helgen men just nu har vi höstlovsledigt barnbarn här.

      Radera
  5. Vad härlig utflykt till Västkusten och nog har ni fyllt på med mycket godsaker vill jag säga! Tror du har rätt i att de fiskebodarna är ordentligt fotograferade, ni fick till bra bilder!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fiskebodarna fick riktigt fina färger i höstljuset och jag undrar hur många gånger vi har fotat dem….
      Vi äter mycket fisk så lite påfyllning i frysen är inte fel.

      Radera
  6. Nog är det mesta stängt men åtminstone Göstas har öppet både fiskaffär och restaurang så lite gott att stoppa i magen kan man alltid få på ett för övrigt igenbommat Smögen.

    SvaraRadera
  7. Åh, så roligt att ni tog med oss till Smögen. Det är många, många år sedan jag var där senast och det har alltid varit på sommaren. Det är så vackert med det karga och kontrasterna mot de färgglada bodarna är stor. Och att köpa med sig både torskrygg och havets wallenbergare hem är ju en riktig lyx. Och även om vindarna ven utanför husbilen anar jag att det var mysigt att sitta därinne och äta godsakerna ni köpt med er.

    SvaraRadera
    Svar
    1. För många är nog Smögen enbart en sommardestination men så mysigt, lugnt och härligt det är andra årstider. Årets sista övernattningar blev vi så nöjda med och nu väntar fem månader med andra göromål än husbilsåkande. Det ska bli skoj att smaka Havets Wallenbergare på hemmaplan. Vi har hört att de ska vara goda.
      Önskar er en trevlig helg!

      Radera
  8. Visst är det trevligt att besöka dessa fina platser när det är "off season" ,
    Jätteroligt att ni komma hit mer der.
    Hög igenkänningsfaktor. Väldigt roligt att se era fina bilder.
    Har varit här en hel del som barn, tonåring och ung vuxen eftersom vi hade vänner med hus här. Men de senaste åren har det blivit sommarbesök och jag har då jobbat som reseledare. Men ofta har vi kommit i första delen av juni och då har det varit helt ok.
    Fiskebodarna här i de glada färgerna har ju blivit lite av ett signum för Smögen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Smögen och Kungshamn är verkligen svensk sommar för oss men jättefint även så här off season. Det är lite konstigt att trots att jag har oräkneliga foton på de färgglada fiskebodarna så kan jag inte låta bli att ta några nya varje gång vi är här ute.

      Radera
  9. Hur jag fick dubbla mirakelvälsignelser med hjälp av Dr Reethesh. När jag förlorade mitt mångmiljonföretag kraschade mitt liv samman totalt. Jag blev frustrerad vilket fick mig att tappa kontrollen över mig själv. Jag började uppföra mig illa och dricka tills jag dvalit. Eftersom mitt beteende och min attityd hade blivit dålig hade min fru inget annat val än att ta barnen ifrån huset. I ett år var jag inte mig själv, det var som att leva i mörkret. En av mina svågrar, som har gått igenom liknande problem tidigare, kom till mig och sa att jag skulle ta det lugnt med mig själv så att allt skulle bli bra igen. Han berättade för mig att när hans företag gick i konkurs var det en man vid namn Dr Reethesh som hjälpte honom att komma på fötter igen. Han sa att han träffade Dr Reethesh genom sin vän som Dr Reethesh hjälpte honom att återförena honom och frun. Med hans hjälp kontaktade jag Dr Reethesh och delade min historia med honom. Dr Reethesh var mannen jag kontaktade och han gjorde sitt mirakel genom att få slut på mitt ekonomiska problem. Dr Reethesh presenterade mig för det bästa låneföretaget som hjälpte mig. Deras ränta är också låg. När jag fick lånet hjälpte Dr Reethesh mig också att göra något speciellt för att skydda mitt företag från att krascha igen. Ända sedan den dagen jag arbetade med Dr Reethesh har mitt liv gått på högvarv, allt går smidigt för mig utan problem. OM DU BEHÖVER ETT LÅN FÖR ATT STARTA DITT FÖRETAG ELLER FÖR ATT GÖRA NÅGOT VIKTIGT RÅDAR JAG ATT DU KONTAKTAR DR REETHESH. OM DU OCKSÅ VILL HA TILLBAKA DIN EX-PARTNER KAN DR REETHESH OCKSÅ GÖRA DET FÖR DIG. Du kan kontakta honom på hans WhatsApp: +2349012999010 eller e-post: reethesh60@gmail.com

    SvaraRadera
  10. Hur min bästa vän ljög mot mig för att hon vill ha min man för sig själv. Var försiktig med vissa personer du kallar din vän. Jag gifte mig med min söta pojkvän från gymnasiet. Vi levde i fred och njöt av våra liv. Vi har två barn tillsammans. Allt gick bra för oss. Min man är inte alltid i närheten eftersom han jobbar i en annan stad. Så en dag kom min man hem och började bete sig konstigt. Hans beteende förändrades mot mig och barnen. Jag försökte förstå vad som hände. Han gav mig aldrig uppmärksamhet eller lyssnade. Några dagar senare bad min man mig att gå ut ur huset och sa att han inte längre var intresserad av vårt äktenskap. Jag försökte prata med honom så att han kunde berätta för mig var jag hade gjort fel, men allt var förgäves. Hans beteende och karaktär mot oss gick överstyr. Jag hade inget annat val än att lämna huset med barnen. Detta fick mitt hjärta att blöda varje gång jag tänkte på det, för det här är en man jag älskade av hela mitt hjärta. Jag grät och mina tankar oroade sig i fem månader. Min kusin, som hade ett liknande problem som mitt, sa åt mig att kontakta DR WALE och sa att DR WALE skulle rädda mitt äktenskap. När jag kontaktade honom berättade jag hur allt hade hänt. Jag betalade för allt material som behövdes för att få jobbet gjort. DR WALE fick reda på att det var min bästa vän som låg bakom allt som pågår i mitt äktenskap. Han sa att det var min vän som berättade negativa saker för min man. DR WALE gick vidare och sa att de båda hade en affär tillsammans. Så DR WALE gjorde vad han kan bäst och sa att min man skulle komma och be. DR berättade att min bästa vän hade utfört en ond besvärjelse, så min man vände oss ryggen. Men tack vare DR WALE kom min man och bad mig om förlåtelse och sa att han inte vet vad som hade hänt honom. Eftersom DR WALE har berättat allt som hänt var det lätt att förlåta honom. Vi lever tillsammans som en stor familj nu. Om du vill ha tillbaka din ex-partner är DR WALE rätt man att kontakta. Hans WhatsApp eller Telegram: +2347054019402 ELLER E-post: drwalespellhome@gmail.com

    SvaraRadera